Stadnina koni w Gładyszowie

W Gładyszowie znajduje się największa na świecie Stadnina Koni Huculskich. Co roku w ostatni weekend września odbywają się tu “Dni Huculskie”, na które zjeżdża się śmietanka miłośników jazdy konnej z całej Polski. Na co dzień organizuje się tu rajdy konne, przejażdżki bryczkami, a zimą kuligi saniami z pieczeniem barana i galopadą w siodle po śniegu z pochodniami.
http://www.huculy.com.pl/

Zalew Klimówka

Zalew na rzece Ropie (15 km od Sękowej) to malownicze jezioro położone w otoczeniu gór. Wzdłuż wielokilometrowych brzegów zalewu rozsiane są pensjonaty, bary i małe przystanie, gdzie można wynająć łódki, kajaki i rowery wodne.

“Wąwóz Czarownic” – Ciężkowice

Położony jest w pobliżu rezerwatu “Skamieniałe Miasto”. Prowadzi do niego szlak niebieski. Wąskie dno wąwozu jest zamknięte z jednej strony przez wodospad o wysokości ok. 10 m, który zimą tworzy fantastyczną lodową ścianę.
http://www.ciezkowice.pl

Zabytki

Gmina Sękowa to przede wszystkim zabytki architektury. Kościół w Sękowej został wzniesiony na początku XVI wieku i jest jednym z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce. Warty zobaczenia jest również neogotycki kościół pw. Świętego Józefa, z 1885 roku. O egzotyce gminy decydują natomiast drewniane i murowane cerkwie wznoszone na terenach zamieszkanych przez Łemków. Jedna z najcenniejszych znajduje się w Owczarach. Jest to drewniana cerkiew greckokatolicka wzniesiona w 1653 roku. Dawne cerkwie drewniane, wieże cerkiewne, spichrze oraz charakterystyczne przydrożne krzyże podziwiać można także w miejscowościach Bartne, Bodaki, Czarne, Krzywa, Męcina Wielka, Pętna, Ropica Górna, Wołowiec, Wapienne.

Siary

Pałac zbudowany w 1900r. Otacza go piękny park.

Dwór w Bobowej

Dwór został wzniesiony w XVII wieku i przebudowany w XIX. Był siedzibą rodziny Długoszowskich.

Dwór w Jeżowie

Dwór zbudowany w I połowie XVI w. jest jednym z nielicznych przykładów architektury renesansowej o wyraźnych cechach obronnych. Wewnątrz warto zobaczyć kominek z jońskimi pilastrami oraz renesansowe freski.

Pałac w Siarach

Secesyjny pałac należał do Władysława Długosza, przemysłowca naftowego, milionera, współtwórcy PSL – Piast. Otacza go piękny park z rzeźbami z lat 20-tych, oranżerią i wartownią.

Dwór Karwacjanów w Gorlicach

Jego przeznaczenie zmieniało się w ciągu wieków od dworu obronnego, poprzez miejsce modlitwy innowierców, zbrojownię i skład starych pojazdów aż po Małopolską Galerię Sztuki “Dwór Karwacjanów”.

Pałac Skrzyńskich w Zagórzanach

Pałac w stylu neogotyckim zbudowany w I poł. XIX w. przez włoskiego architekta Franciszka Maria Lanciego.

Piramida Skrzyńskich w Zagórzanach

Grobowiec-mauzoleum zbudowany w tej nietypowej formie na polecenie Aleksandra Skrzyńskiego (prawdopodobnie masona).

Kasztel Gładyszów

Położony na stromej skarpie dwór obronny z XV w. Unikatowy w skali Polski dwór alkierzowy, wzorowany na budownictwie włoskim.

CIEKAWOSTKI

Secesyjny pałac należał do Władysława Długosza, przemysłowca naftowego, milionera, współtwórcy PSL – Piast. Otacza go piękny park z rzeźbami z lat 20-tych, oranżerią i wartownią.

PRZYRODA

Gmina Sękowa jest urokliwie położona wśród łagodnych, gęsto zalesionych i pokrytych bujną roślinnością stoków górskich. Tutejsze lasy są niezwykle akrakcyjnym terenem łowieckim ze względu na duże obszary i trudno dostępne partie będące idealnym schronieniem dla dzikiej zwierzyny. Na północno-wschodnim grzbiecie Magury Wątkowskiej opadającym w stronę Wapiennego, idąc szlakiem zielonym od Wapiennego napotkamy cenny rezerwat przyrody “Kornuty”, zajmujący obszar około 12 ha i słynący z prześlicznych łąk, rzadkich okazów motyli i niezmiernie kwiecistego środowiska. Rzeka Sękówka należy do pierwszej klasy czystości wód śródlądowych.
Magurski Park Narodowy http://www.magurskipn.pl/

Sękowa

Gmina Sękowa znajduje się w województwie małopolskim, we wschodniej części powiatu gorlickiego. Leży w obrębie Beskidu Niskiego, w paśmie Magurskim, pomiędzy dolinami rzeki Ropy i Wisłoki, z dwoma głównymi grzbietami znajdującymi się w obrębie gminy – Magurą Małastowską (813m) a Magurą Wątkowską (846m).

Bardejov

Bardejov (Bardiów) – miasto w północno-wschodniej Słowacji z gotycko-renesansowym ratuszem, fragmentami obwarowań i źródłami mineralnymi. Miejsce, w którego niezwykłej atmosferze wciąż czuć oddech magicznego średniowiecza. W 2000 r. Stare Miasto w Bardejovie zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
http://www.bardejov.sk/

Schronisko Górskie

Schronisko PTTK na Magurze Małastowskiej jest najwyżej położonym schroniskiem w Beskidzie Niskim. Kryte gontem, leży na wysokości 740 m n.p.m. Zbudowane zostało w 1955r w stylu góralskim. W lesie na zboczach w okolicy schroniska do dnia dzisiejszego zachowały się okopy, a także linie umocnień z okresu I Wojny Światowej. Podczas Wielkiej Wojny wzniesiono wiele cmentarzy wojennych. Budulec do nich przygotowywali jeńcy wojenni w obozie znajdującym się na przełęczy. W rejonie Magury Małastowskiej krzyżują się liczne szlaki turystyczne – narciarskie, rowerowe, konne i piesze.